Bojová umění
Aikidó. Japonské bojové umění. Snaží se jak o samotnou obranu jedince, tak i o bezpečnost útočníka. V maximální možné míře využívá síly protivníka.
Capoeira. Brazilská směs bojového umění, hudby a tance.
Defendó. Bojový systém zaměřený na efektivitu, jehož kořeny sahají ke britským commnados ve druhé světové válce.
Karate. Zaměřuje se na úderné techniky - údery, kopání, údery koleny a lokty.
Judó. Japonsky jemná cesta. Jeho klíčové zásady jsou: princip nejlepšího využití energie a princip vzájemného prospěchu.
Jujutsu. Japonské bojové umění založené na hákových a úderných technikách. Vzniklo mezi Samuraji ve feudálním Japonsku jako metoda zneškodnění ozbrojeného protivníka v situacích, kde nebylo možné použít zbraň.
Jiu-Jitsu. Brazilské umění, které se zaměřuje především na zápasení na zemi s cílem získat dominantní pozici nad soupeřem.
Kendó. Cesta meče. Japonské umění boje s měčem. Soustředí se na fyzickou i duševní stránku člověka.
Musado. Moderní způsob reálné sebeobrany. Dělí se na tradiční musado, které je určeno pro zájemce z řad civilistů, a na Musado Military Combat System, kterému se vyučují výhradně armádní a policejní složky.
Ninjutsu.
Sambo (самбо). Bojový systém sovětského původu zabývající se sebeobranou beze zbraně, později se vyvinul v oficiální sport.
SCARS. Agresivní bojový styl vyvinutý veteránem ze Vietnamu Jerry L. Petersonem.
Systema (Система). Ruské bojové umění. Vytvořeno tak, aby bylo extrémně účinné a přizpůsobitelné. Zaměřuje se především na ovládání šesti oblastí těla (loktů, vazu, kolen, pasu, kotníků a ramen) pomocí bolestivých bodů. Systema je někdy prezentována jako bojové umění používané ruskými speciálními jednotkami Specnaz.
Krav Maga. Izraelský sebeobranný a vojenský bojový systém. Jde v něm kladena maximální snaha na zneškodnění protivníka v kontextu reálné otázky života.