Profil jednotky
Šajetet 13 (zkráceně S-13, anglicky Shayetet 13) je izraelská elitní jednotka speciálních sil typu námořního komanda. Je považována za jednu ze tří nejšpičkovějších izraelských jednotek, společně se Sajeret Matkal a Sajeret Šaldag. Do jejích aktivit spadá záchrana rukojmích a boj s terorismem.
Původně S-13 vznikla za účelem provádění námořních nájezdů a podvodních operací. Krom toho, že je elitní námořní jednotkou, řadí se rovněž mezi elitní jednotky protiteroristické, které se specializují na tajné operace hluboko v týlu protivníka a ve svých úderech spojují zákroky směřující ze země, vzduchu i vody.
Úkoly
- působení jako elitní operační jednotka pro mořské prostředí
- záchrana rukojmích
- přímé akce (DA)
- boj proti terorismu (CT)
Vytvoření a zrušení
- Vytvoření: 1949
Velitelství
- námořní základna Atlit, Izrael
Historie
Šajetet 13 je jednotkou, která patří v izraelských speciálních silách mezi ty nejdéle sloužící. 14. května 1948 byl vyhlášen stát Izrael. Bývalá židovská hnutí odporu působící v době britského režimu se spojila a vytvořila Izraelské obranné síly (Israel Defense Force - IDF). Mezi nimi byla i námořní brigáda Haganah. Z jejího základu zanedlouho vzešla Šajetet 13, kterou v roce 1949 vytvořil Yohai Ben-Nun. Jelikož se v IDF vedly spory týkající se potřeby takové jednotky, jakou byla S-13, potýkala se ve svých počátcích s nízkým rozpočtem a nedostatečnou vybaveností. V roce 1960 se její existence dostala poprvé na veřejnost a operátoři S-13 konečně obdrželi svou vlastní křídelnatou insignii, která nahradila stávající insignii izraelského námořnictva používanou do této doby v jednotce.
Vypuknutí izraelsko-arabské šestidenní války v roce 1967 zastihlo jednotku nepřipravenou. Několik jejích misí selhalo, nejnápadnějším neúspěchem byl 6. květen, kdy během tajné mise padlo šest operátorů do zajetí. Ti se dostali na svobodu více jak šest měsíců poté v lednu 1968.
V roce 1969 provedla jednotka úspěšný nájezd na egyptský Zelený ostrov v operaci známé jako operace Bulmus 6. Zatímco ze členů Šajetet 13 padlo 6 mužů, na straně egyptské čítaly ztráty 80 vojáků. V sedmdesátých letech byla jednotka přestavěna, výcvik se zefektivnil a zaměřil na pronikání z vody na zem. Přesto se množily neshody s dalšími jednotkami IDF, které navrhovaly, aby se S-13 soustředila pouze na poskytování přepravy k cíli a výpomoc při překonávání vodních překážek, zatímco další činnost měla spočinout na nich.
Dalším problémem bylo, že směrnice pro výcvik jednotek v sedmdesátých letech určovaly, aby všichni operátoři ovládali všechny druhy válčení. Proto se musel každý operátor učit jak pokročilé techniky potápění, tak užívání člunů, což mělo za následek, že nebyl prostor pro potřebnou specializaci. Navíc se v té době vedl výcvik v jednotce uzavřeně. To později vyústilo v komunikační problémy s ostatními jednotkami IDF.
V roce 1979 byl jmenován nový velící důstojník Ami Ayolon. Po převzetí velení se Ayolon zaměřil na reorganizaci struktury jednotky a výcvikového systému. Tím dosáhl silnější spolupráce mezi Šajetet 13 a dalšími speciálními jednotkami. Jako výsledek přestavby bylo rozšíření jednotky, zlepšení jejího výcviku a bojové připravenosti. Šajetet 13 se dostala do stavu jako nikdy před tím. Od počátku osmdesátých let bývala jednotka zahrnována v misích v Libanonu, kde se každý rok mohla pyšnit tucty úspěšných operací bez ztrát ve svých řadách.
V pozdních osmdesátých letech si IDF uvědomily, že dosud nebyl plně využit potenciál operátorů S-13. Proto byli její důstojníci vyzváni, aby převzali velitelské posty v dalších speciálních jednotkách. K tomu došlo především v jednotkách nových, které potřebovaly urychleně získat bojovou připravenost. Mezi takovéto jednotky patřila Sajeret Duvdevan a Sajeret Shimshon – obě vytvořeny na konci 80. let; a Sajeret Egoz založená v polovině let devadesátých.
V současné době působí Šajetet 13 v palestinských oblastech. Její operátoři provádějí akce na moři, kde zadržují teroristické lodě přepravující zbraně a výbušniny, uskutečňují četné protiteroristické mise apod. Zvyšující se zasahování v pozemních akcích vede jednotku k tomu, aby nyní kladla větší důraz na CQB a protiteroristickou činnost na souši.
8. září 1997 utrpěla Šajetet 13 závažnou ránu při svém nájezdu v Libanonu, kdy padla do léčky Hizballáhu a 11 jejích členů včetně velitele bylo zabito.
V srpnu 2006 se Šajetet 13 účastnila nočního nájezdu v jižním Libanonu na město Tyre proti buňkám Hizballáhu, které byly odpovědné za raketové útoky na izraelské město Hadera předchozího dne.
V poslední době se zjistilo, že veteráni z S-13 často trpí rakovinou. Jako pravděpodobná příčina se udává jejich trénink ve znečištěné řece Kishon a zálivu Haifa. Komise vyšetřující záležitost zde ovšem nepřišla na žádné statistické důkazy o možnosti způsobení rakoviny. Přesto se ministr obrany Shaul Mofaz rozhodl rodiny postižených odškodnit.
Šajetet 13 je považována za jednu z nejkvalitnějších jednotek IDF a v řadách izraelské veřejnosti se těší velké uznávanosti.
Operace
- červen 1967 – Sedm izraelských žabích mužů potopilo v Alexandrii egyptskou minolovku a padlo do zajetí.
- 12. červen 1969, operace Bulmus 6 – Ze'ev Almog spolu s dvaceti žabími muži napadla Zelený ostrov v jižní oblasti Suezského průplavu, kde měl Egypt dělostřelectvo. Veškeré dělostřelectvo se podařilo zničit. Mnoho z přeživší egyptské posádky bylo zasaženo palbou z pobřeží vlastního dělostřelectva, která přišla příliš pozdě.
- 1973, operace Sprig of Youth – Napadení několika cílů Palestinské osvobozenecké organizace v Bejrútu a Sidonu.
- 1973 (Říjnová válka) – Nalezení a zlikvidování několika egyptských torpédových lodí, vyčištění cesty pro ozbrojené izraelské síly vyloďující se v Egyptě následující den.
- 2002 – Zabrání lodě Santorini pašující zbraně.
- 2002, operace Noah's Ark – Obsazení lodě Karin A pašující zbraně.
- 2002 – Obsazení lodě pašující zbraně.
- 2006 – Noční nájezd na město Tyre s cílem dopadnout buňky Hizballáhu zodpovědné za útok na Haduru v ranních hodinách téhož dne.
Organizace
Šajetet 13 je členěná podle zaměření do tří specializovaných skupin.
- Nájezdy – vedou se průniky z moře na zem, zneškodnění osob, námořní záchrana rukojmích a boj s terorismem.
- Pod vodou – provádějí veškeré podvodní mise jako hydrografický průzkum (průzkum pod vodou ohledně možného místa pro vylodění), zabezpečení pláží před vyloděním, podvodní demolice na nepřátelských lodích a přístavech a nabývání námořních zpravodajských informací.
- Nad vodou – specializují se na operace rychlých útočných člunů a na spolupráci s loděmi a ponorkami izraelského námořnictva. Úkolem skupiny nad vodou je bezpečně a přesně navést zbylá dvě družstva na cíl.
Všechny tři skupiny spolu těsně spolupracují ve společných misích a během operací se vzájemně doplňují.
Výzbroj
- pistole FN-Browning HP Mk3 ráže 9 mm
- SIG Sauer P226 ráže 9 mm
- samopal IMI Mini-Uzi Model 46 ráže 9mm
- útočná karabina Colt CAR-15A2 Model 777 ráže 5,56 mm
- automatická karabina Colt AR-15A2 Model 645 ráže 5,56 mm
- útočná puška AKM Tulamaš 7,62 mm
- Mauser Model 86SR ráže 7,62 mm
- Remington Model 700 ráže 7,62 mm
- puška Barret Model 82A1 ráže 0,50 BMG (12,7 mm)
- lehký kulomet IMI Negev ráže 5,56 mm
- poloautomatická brokovnice Benelli M1 Super 90 ráže 12 (18,5 mm)
- hlavňový podvěsný granátomet M203PI ráže 40 mm SR R/M (pro CAR-15A2 Model 777)
Výcvik
Výcvikový program Šajetet 13 trvá celkem 20 měsíců a řadí se k těm nejnáročnějším v IDF, obzvláště kvůli své námořní stránce. Jednotka také trénuje s dalšími zahraničními námořními silami, nejvíce s US Navy SEALs.
Výcvikové fáze se skládají z:
- Šestiměsíční základní a pokročilý pěchotní výcvik s jednou z brigád IDF.
- Třítýdenní parašutistický kurz na parašutistické škole IDF.
- Bojový potápěčský kurz – trvá čtyři týdny, během nichž se vojáci učí základním dovednostím bojového potápění, jako je vyrovnávání se s chladem, potápění v tmavé a kalné vodě a jak přežít vysoce nebezpečné situace, do kterých se mohou pod vodou dostat (např. tlak, hloubka).
- Přípravná fáze – trvá tři měsíce a zahrnuje pokročilý výcvik pěchotní a se zbraněmi, základní složky námořního válčení, plavání na větší vzdálenosti, operace malých lodí, pochody s výzbrojí a pozemní demolice.
- Potápěčský bojový kurz – většinou trvá jeden rok, během kterého se vojáci naučí pokročilé potápěčské techniky s kyslíkovým přístrojem; podvodní demolice, zacházení se zbraněmi a pronikání z vody na zem (pomocí plavání pod vodou, lodí, ponorek nebo parašutistického seskoku do vody). V této fázi je také zahrnut třítýdenní kurz na protiteroristické škole IDF. Následuje lekce, jak zasahovat při námořních protiteroristických operacích na lodích, ropných plošinách a budovách na pobřeží. Během této etapy jsou vojáci podle svých schopností a osobního zájmu rozdělováni do třech specializovaných skupin jednotky, kde se připravují na své budoucí zvláštní úkoly.
Video: Šajetet 13 (rok 2006)
Noční nájezd na město Tyre s cílem dopadnout buňky Hizballáhu zodpovědné za útok na Haduru.
Reference
- http://www.isayeret.com/services/freecontent/article.htm
- http://www.shadowspear.com/israel-special-operations/shayetet-13.html
- http://en.wikipedia.org/wiki/Shayetet_13
- Reflex.cz - Tajný útok v poušti na syrská jaderná zařízení
- JewishVirtualLibrary.org - Operation Spring of Youth, Israeli raid on Lebanon (1973)
Autor článku: Redakce Specwar | Článek vložen 8. 1. 2010