Vlajka Srbsko

Специјална Антитерористичка Јединица (САJ)

motto: без права на грешку. / Bez práva na chybu.

Специјална Антитерористичка Јединица
SAJ.
[Foto: zdroj neznámý.]

Profil jednotky

Specijalna antiteroristicka jedinica (SAJ) je jednou z nejelitnějších složek srbského ministerstva vnitra. Od svého vzniku roku 1978 byla postavena před nejrůznější úkoly ostrého nasazení, kterých byl a je ve věčně neklidném prostředí Balkánského poloostrova notorický dostatek.

Úkoly

  • boj s organizovaným zločinem;
  • eliminace nebezpečných osob;
  • záchrana rukojmích;
  • VIP ochrana;
  • ochrana důležitých objektů.

Vytvoření a zrušení

  • vytvoření: květen 1978 - Батаљон за специјална дејства;
  • vytvoření: 18. prosince 1978 - милиције за специјална дејства;
  • přejmenování: 1991 - Јединица за антитерористичка дејства;
  • přejmenování: 1994 - Специјална Антитерористичка Јединица (CAJ).

Velikost

  • utajovaná.

Velitelství

  • Batajnica (předměstí Bělehradu), Srbsko.
Специјална Антитерористичка Јединица
SAJ.
[Foto: zdroj neznámý.]

Historie

Zárodky jednotky SAJ se objevily za dob socialistické federativní Jugoslávie jako odezva na vzrůstající riziko terorismu v Evropě. Značné obavy vyvolávala existence takových organizací jako irská IRA, baskická ETA či italská Rudá brigáda. Klíčovou událostí se ovšem stal tzv. Mnichovský masakr (1972) nebo únos a následné zavraždění italského premiéra (1978).

Nejdříve vznikla jednotka s názvem Batalion pro speciální operace (Батаљон за специјална дејства) v květnu 1978 na federativní úrovni a jejím první velitelem se stal Franc Kos. Po sedmi měsících fungování federální jednotky se usneslo, že bude vytvořena jednotka stejného ražení i na provinciální úrovni. Následkem toho vznikla 18. prosince 1978 Policejní jednotka speciálních operací (милиције за специјална дејства) organizačně začleněná pod srbské ministerstvo vnitra. Je zajímavé si všimnout mezinárodního kontextu, poněvadž ve stejném roce vznikla i rakouská EKO Cobra, španělská GEO a italská GIS.

Základna nově vzniklé jednotky byla umístěna do Nového Bělehradu a na místo prvního velitele jednotky určen Miloš Bujenovič. V roce 1983 se jednotka přestěhovala na bělehradské letiště v Surčin.

V zimě 1989 byla jednotka povolána do ostré akce. Z Kosova přišla zpráva, že tam drží několik desítek stávkujících horníků hladovku. Horníci hrozili, že se vyhodí do vzduchu. K tomu nakonec nedošlo, jednalo se „pouze“ a politický marketing albánských separatistů.

V roce 1991 se původní jméno změnilo na Jednotka pro protiteroristickou činnost (Јединица за антитерористичка дејства). V roce 1992 vznikly nově podřízené jednotky ve Vojvodině v Novem Sadu a v kosovské Pristine. Během válečného roku 1992 se jednotka přesunula na místo poblíž Batajnici označené jako výcvikové středisko 13. května. V roce 1994 jednotka přijala jméno Speciální protiteroristická jednotka (Специјална антитерористичка јединица).

Kolem roku 1997 vypukly boje v Bosně a Chorvatsku. SAJ byla rozmístěna v Kosovu spolu s dalšími armádními a policejními jednotkami. Šeptalo se, že s výsledky jednotky není Slobodan Milošević spokojen a že jí chce rozpustit. Proto jednotku opustil její tehdejší velitel. V letech 1998 a 1999 padlo při operacích v Kosovu 17 příslušníků jednotky.

Специјална Антитерористичка Јединица
SAJ.
[Foto: zdroj neznámý.]

Dalším bodem v deníku SAJ je datum 27. března 2003, kdy údajně zabili Dušana Spasojeviće a Kmotra, vůdce nejrozsáhlejší srbské kriminální skupiny zvané Zemun klan, která byla za svého vrcholu pravděpodobně lépe vyzbrojená než srbské ozbrojené složky. Úplná pravda o události asi zůstane navždy utajena. Podle oficiálních zpráv byli oba dva zabiti ve vesnici Meljak příslušníky elitní policejní jednotky. Po skončení přestřelky měly být oba popraveni střelou do hrudi a do hlavy. Ještě víc překvapivé se zdá vyprávění, které tvrdí, že jednotka nejprve vtrhla omylem do sousedního domu, díky čemuž se podařilo utéct dalšímu členu gangu (Bagzi). Příběh je docela závažný, pokud bereme v potaz, že se je pokoušeli chytit živé coby klíčové svědky případu vraždy srbského premiéra Zorana Djindiče. Je docela možné, že měl někdo zájem tyto dva odstranit.

Dále měla jednotka SAJ v popisu práce ochranu ambasád některých západních států, včetně té americké. Tím se dostáváme k paradoxu, že srbská policie (nejen SAJ) ochraňovala ty, kteří v rámci aliance NATO napadly a masivně bombardovaly Srbsko v roce 1999 během Kosovské války.

V září 2008 jednotka oslavila 30. výročí svého vzniku. Oslav a předváděcích akcí na základně v Batajnici se zúčastnilo mnoho významných představitelů státu a policie.

Operace

Zde jsou uvedeny veřejně známé operace SAJ.

  • 1987 - Zásah proti únoscům ve městě Smederevo;
  • 1998 - Potlačování povstalců Kosovské osvobozenecké armády (UÇK);
  • 1999 - Masakr v Račaku. Srbské policejní síly povraždily 45 kosovských albánců. Podle jugoslávské vlády byli všichni příslušníky UÇK;
  • 2003 - Operace Sablja. Pozatýkání vrahů srbského premiéra Zorana Djindiče. Dále zatčení některých politiků, kteří měli mít napojení na mafii;
  • 2007 - Zadržení vraha, který loveckou puškou zabil ve vesnici Jabukovac devět lidí a tři další zranil.

Organizace

Čtyři týmy A až D. Úderné týmy A a B se specializují na situace s rukojmími a zatýkání nebezpečných osob. Tým C disponuje skupinou odstřelovačů, potápěči, psovody, pyrotechniky a biologickými a chemickými specialisty. Tým D zajišťuje bezpečnost pro VIP a klíčové objekty/budovy, u kterých je přímá hrozba napadení teroristy.

Специјална Антитерористичка Јединица
SAJ - výcvik psů.
[Foto: RTS.rs.]

Vybavení

Výzbroj

  • různé verze zbraní řady H&K;
  • brokovnice SPAS-12;
  • útočná puška Karabina M4;
  • útočná puška SIG SG 552;
  • odstřelovací puška Zastava M76;
  • odstřelovací puška Zastava M91;
  • odstřelovací puška Sako TRG-22;
  • odstřelovací puška Sako TRG-42;
  • pitole Walther P88;
  • pistole CZ-99;
  • pistole Glock 17;
  • a další.

Technika

  • obrněná vozidla Land Rover;
  • helikoptéry Bell 212.
Специјална Антитерористичка Јединица
SAJ.
[Foto: zdroj neznámý.]

Výběr a výcvik

Do SAJ jsou přijímáni dobrovolníci z řad policistů, kteří mají odsloužené alespoň dva roky a mají doporučení některého z nadřízených. Vstupní prověrka se skládá z důkladné zdravotní prohlídky, psychického testu a z všeobecného přezkoušení fyzické připravenosti. Ta zahrnuje například kliky, šplh na laně, gymnastické prvky, plavání, potápění, rychlostní a vytrvalostní běh a bojová umění (judo, karate, sebeobrana a box). Nechybí ani bezpečnostní prověření žadatele.

Výběrovými kritérii projde málokdo, což demonstruje třeba květen 2008, kdy ze 70 kandidátů zvládlo testy pouhých 12. Ti navíc stále nemají zaručeno, že budou přijati k jednotce.

Po úspěšném splňění úvodních požadavků podstupuje kandidát šestiměsíční vzdělávací kurz. První tříměsíční části se říká drilová fáze, po níž následuje pokročilejší výcvik. Do posledního dne základní přípravy mají instruktoři právo kandidáta vyhodit.

Výcvikové středisko v Batajnici obsahuje lezecké věže, zařízení pro trénink vstupu do budovy ze střechy, cvičný autobus na osvobozování rukojmích, umělé skály na výcvik alpinismu a lezeckých technik.

Výcvik se skládá ze šesti hlavních oblastí: fyzické přípravy s akrobatickými prvky a překonáváním překážek; řešení situací s rukojmími; trénink se psy včetně možnosti vstoupit do budovy okny; spolupráce ve skupině; odstřelovačské dovednosti a přesná střelba z pistole a automatických zbraní. Metody výcviku se inspirují principy amerických SWAT týmů.

Členové s nejlepšími výsledky během výcviku jsou přiřazeny do A týmu.

Jednotka SAJ se účastní spojených cvičeních jak v rámci srbských ozbrojených složek, tak i v mezinárodním měřítku. V polovině září 2008 takto proběhlo pětidenní cvičení, kterého se účastnily kromě pořádající SAJ (a dalších srbských jednotek) i jednotky z Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Makedonie, Bulharska a Maďarska.

Fotogalerie

Специјална Антитерористичка Јединица Специјална Антитерористичка Јединица
SAJ.
[Foto: zdroj neznámý.]
Специјална Антитерористичка Јединица Специјална Антитерористичка Јединица
SAJ.
[Foto: zdroj neznámý.]

Video: Serbian Special Forces - SAJ

Reference

Autor článku: Redakce Specwar | Článek vložen 27. 9. 2010