Special Interrogation Group | Specwar.info || 
Vlajka Británie

Special Interrogation Group

Special Interrogation Group
Special Interrogation Group (Zdroj: wikipedia)

Profil jednotky

Special Interrogation Group (Špeciálna vypočúvacia skupina, známa aj ako Special Identification Group – Špeciálna identifikačná skupina, či Special Intelligence Group – Špeciálna spravodajská skupina) bola britská špeciálna jednotka z dôb 2. svetovej vojny, ktorá pôsobila proti nemeckým a talianskym vojskám v severnej Afrike.

Inšpiráciou pre vznik jednotky bol príbeh kapitána Herberta Cecil Bucka z 1. pandžábskeho pluku. Ten bol zajatý v januári 1942, no krátko na to sa rozhodol pre útek z Líbye do Egypta. Počas svojho úteku využíval nemecké uniformy aj vozidlá, a sám bol prekvapený, ako jednoducho dokázal nepriateľa oklamať. Niet divu, že v hlave začal zvažovať možnosti ofenzívneho využitia podobnej lsti. S jeho nápadom sa stotožnili jeho nadriadení a už v marci 1942 bol poverený vytvorením SIG.

Jednotka nebola nijak početná, podľa rôznych zdrojov mala dvadsať až tridsaťosem členov z rôznych jednotiek. Jadro tvorili nemeckí Židia, no našli sa v jej radoch aj československí vojaci, či príslušníci francúzskej Cudzineckej légie. Formálne SIG podliehala 1. pluku špeciálnych služieb.

Výcvik prebiehal v okolí egyptského Suezu a mal radu špecifík. Okrem púštnej navigácie či boja bez zbrane sa vojaci učili používať nemecké zbrane, spievať nemecké pochodové piesne, či hovoriť nemeckým vojenským slengom. Ich výbava bolo obohatená o nemecké cigarety, čokolády, či dokonca ľúbostné listy od fiktívnych nemeckých žien.

K prvému ostrému nasadeniu došlo pri meste Bardia. Príslušníci SIG v ukoristených vozidlách postavili na cestách záterasy. V prestrojení za nemeckú vojenskú políciu vypočúvali šoférov okoloidúcich vojenských vozidiel a získali množstvo cenných spravodajských informácií. Taktiež vykonali v okolí niekoľko sabotáží.

V júni 1942 bola jednotka pridelená k svojej prvej ofenzívnej misii. Mala asistovať slávnej SAS pod vedením Stirlinga v útoku na nemecké letiská ohrozujúce konvoje smerujúce na Maltu. Nádejná misia skončila katastrofou kvôli zrade jedného z príslušníkov, ktorý predstieral poruchu vozidla a rozhodol sa utiecť. Výsledkom bolo zabitie alebo zajatie väčšiny zapojených mužov SIG.

V septembri 1942 mala jednotka šancu napraviť svoju reputáciu počas operácie Agreement, útoku na strategický prístav Tobruk. Členovia SIG mali predstierať transport britských zajatcov do nemeckého tábora v Tobruku. Napriek zapojeniu viacerých elitných spojeneckých jednotiek skončila operácia neúspechom. Po tomto neúspechu bola jednotka rozpustená.

Autor článku: Tomáš Beňuš | Posledná­ aktualizácia 22. 02. 2014